Wiedza

Umiejętności, które pozwalają przeprowadzić projekt od pomysłu po uruchomienie.

Umiejętności

Programowanie

Front–end

Jest to ten rodzaj programowania, który jest podstawowym towarem twórców stron internetowych. Wykorzystywany do przekształcenia projektu graficznego na język zrozumiały przez przeglądarki internetowe i w efekcie w działającą stronę internetową lub aplikację — obejmuje takie technologie jak HTML, CSS czy JavaScript. Jestem bardzo wybredny w stosunku do pisanego przeze mnie kodu. Dbam, aby każda linia kodu była doskonała, wykorzystywała najnowsze technologie i była zgodna z obowiązującymi standardami. Posiadam niezbędną wiedzę i umiejętności, aby dostarczyć produkt, który jest zgodny z jego przeznaczeniem.

Back–end

Jest to ten rodzaj programowania, który wykorzystuje technologie po stronie serwera. Wykorzystywane do tworzenia elementów, które nie są bezpośrednio widoczne dla użytkownika strony lub aplikacji, lecz działają w tle dostarczając szeregu funkcjonalności. Wymagane w przypadku wykorzystywania systemów CMS, specjalnych funkcji, przy wykonywaniu zaawansowanych walidacji lub integracji z innymi systemami e–commerce. Pracuję z technologiami open source takimi jak PHP i mySQL, co umożliwia mi dostarczyć projekt w krótkim terminie bez straty jakości. Metodyczne i dokładne podejście pozwala mi tworzyć aplikacje, które są wytrzymałe, szybkie i zgodne z aktualnymi standardami.

Cross–browser

Termin ten odnosi się do zdolności stron, aplikacji internetowych, struktur HTML czy skryptów wykonywanych po stronie użytkownika do ich wyświetlania w podobny wizualnie, choć niekoniecznie identyczny, sposób w przeglądarkach różnych dostawców i ich różnych wersjach. Tworząc strony internetowe i aplikacje dbam, aby kod HTML i CSS wykorzystywał możliwości aktualnych wersji najpopularniejszych przeglądarek, ale jednocześnie ostrożnie degradował się dla starszych lub mniej zdolnych. Zawansowana znajomość CSS, hacków i możliwości poszczególnych wersji przeglądarek pozwala mi projektować funkcjonalności działające na najwyższym poziomie.

CMS

System zarządzania zawartością jest narzędziem umożliwiającym łatwe zarządzanie strukturą oraz zawartością w serwisie internetowym bez konieczności znajomości zaawansowanych technologii informatycznych. Rynek systemów zarządzania zawartością poznałem dokładnie jeszcze podczas studiów, kiedy WordPress był wykorzystywany głównie, jako narzędzie do prowadzenia blogów. Pierwszy mój projekt, tworzony na potrzeby pracy magisterskiej, obejmował projekt logiczny i wdrożenie darmowego systemu Drupal. Od tego czasu pracowałem z różnymi CMS. Posiadam grupę systemów, w których czuję się bardzo dobrze (WordPress, Drupal), ale wdrożę system, który będzie najlepszy dla Klienta.

Urządzenia przenośne

Wraz z drastycznym rozwojem i wzrostem popularności urządzeń przenośnych i dużym zróżnicowaniem urządzeń wykorzystywanych do przeglądania stron internetowych pojawiła się konieczność zmiany podejścia do projektowania stron i opanowaniem pewnych technik. Ekrany smartfonów, tabletów i komputerów różnią się nie tylko rozmiarem, ale też sposobem interakcji. Dzięki znajomości takich technik jak Responsive Web Design i Adaptive Web Design jestem w stanie zapewnić, że witryna będzie wyglądać dobrze na każdym ekranie i urządzeniu, a właściwa informacja dotrze do klienta bez względu czy znajduje się on przy biurku czy na ulicy.

HTML5

Strukturę stron internetowych tworzę przy wykorzystaniu poprawnego składniowo kodu w języku HTML5. Jest to najnowsza wersja stanowiąca ogromny krok w przyszłość w stosunku do wersji 4. HTML5, bardziej przejrzysty i spójny od poprzedników, wprowadził wiele nowatorskich funkcji, które umożliwiają tworzenie stron internetowych posiadających funkcjonalność, szybkość i wydajność aplikacji desktopowych. Jednakże, jako standard ciągle rozwijany, nie wszystkie jego elementy są jeszcze w 100% wspierane przez przeglądarki i należy je stosować w sposób optymalny, kiedy są one rzeczywiście potrzebne.

CSS 3

Wygląd stron internetowych opisuję przy wykorzystaniu poprawnego kodu w języku CSS3. CSS3 w ostatnich latach zyskał znaczną popularność ze względu na swoje unikalne cechy, możliwości i interaktywność. Umożliwia m.in. tworzenie czytelnych, kolorowych i prostych ilustracji oraz modeli projektowych o różnych kształtach. Nowe imponujące funkcje obejmują też animacje, umożliwiające wykonywanie ruchów zastrzeżonych wcześniej dla skomplikowanych skryptów w języku JavaScript. CSS3 zdecydowanie ułatwia pracę jednocześnie tworząc stronę bardziej pociągającą wizualnie.

JavaScript

Chociaż coraz popularniejszy CSS3 umożliwia tworzenie interakcji na poziomie języka JavaScript nie wszystkie jego funkcje są już wspierane przez przeglądarki. JavaScript w dalszym ciągu pozostaje ukrytym bohaterem nowoczesnych stron. Większość interakcji, które upiększają i dodają istotnych funkcjonalności do stron internetowych jest wykonywanych w JS. Wykorzystując możliwości tego języka tworzę mapy, pokazy slajdów, galerie zdjęć, formularze i wiele więcej.

PHP

PHP jest w dalszym ciągu szeroko używanym językiem skryptowym ogólnego zastosowania, wykorzystywany m.in. w systemie WordPress i Drupal. Istnieje wiele plusów, które czynią z PHP dobry wybór. Po pierwsze jest darmowy co oznacza, że koszty jego implementacji są niższe niż .net lub Javy. Po drugie cały kod wykonywany jest na serwerze. Istotnym czynnikiem zapewniającym efektywne wykorzystaniu PHP jest właściwe nadanie struktury, skalowalności i solidność kodu. Tworzony przeze mnie kod jest testowany pod kątem jakości.

Analiza i planowanie

Zarządzanie projektem

Projekty, które realizuję często są bardzo złożone — w ich skład wchodzą różni producenci, aktywa i interesariusze. Zarządzanie projektem polega na planowaniu i zarządzaniu szeregiem działań zmierzających do osiągnięcia celów biznesowych i jest sztuką, która wymaga zarówno wiedzy praktycznej, elastyczności w działaniu, jak również zdolności do przekładania wiedzy teoretycznej na rozwiązania praktyczne. Aby dostarczyć produkty i usługi w określonym czasie oraz budżecie opracowałem własny schemat działania, który łączy systematykę i dokładność z ciekawymi pomysłami. Proces polegający na zdefiniowaniu wymagań i dostarczeniu odpowiednich rozwiązań biznesowych, zapewniający jednocześnie, że uzyskany wynik jest estetyczny, funkcjonalny i przyjazny dla użytkownika.

Architektura informacji

Oczekiwania dotyczące funkcjonalności stron internetowych rosną z dnia na dzień. Architektura informacji jest sztuką i nauką organizowania i etykietowania zawartości stron internetowych polepszającą ich użyteczność i możliwość odnalezienia. Jest to kombinacja systemów organizacji, nazewnictwa, taksonomii, wyszukiwania i nawigacji wewnątrz strony internetowej. Zasady architektury informacji przydatne przy projektowaniu rozbudowanych systemów wspomagają także projektowanie małych witryn internetowych, polepszając ich funkcjonalność, jakość i atrakcyjność. Realizując projekt kładę duży nacisk na intuicyjną nawigację i hierarchię zawartości. Dostarczanie użytkownikowi informacji, które są potrzebne i kiedy są on potrzebne jest głównym czynnikiem decydującym o sukcesie strony.

Doświadczenia użytkowników (user experience)

Użytkownicy także posiadają cel. Strona nie tylko powinna prezentować się w sposób atrakcyjny dla użytkownika, powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ergonomiczna i użyteczne, a korzystanie z niej powinno dawać przyjemność i satysfakcję. Nikt tak naprawdę nie kupuje produktów czy usług tylko pozytywne doświadczenia. Skomplikowane rzeczy, które wydają się proste są najlepsze. Zredukowanie skomplikowanych elementów do prostych, efektywnych doświadczeń wymaga wysokich umiejętności. Posiadana wiedza techniczna i umiejętność postawienia się na miejscu użytkownika pozwala mi projektować narzędzia łatwe i intuicyjne w obsłudze.

Opracowywanie zawartości

Copywriting

Copywriting to coś więcej niż tekst z właściwą gramatyką i interpunkcją. Właściwe i należycie przekazane informacje są istotnym elementem każdego projektu. Nieważne czy na potrzeby strony internetowej czy materiałów drukowanych, stworzenie przekazu zgodnego z Twoją marką i prowadzącego do spełnienia Twoich celów jest niezbędne. Nie należy lekceważyć potęgi słow. Ostatecznie to zwartość tekstowa apeluje do klientów i zapewnia, ze strona jest właściwie indeksowana przez wyszukiwarki. Nie każdy potrafi stworzyć przekaz, który zaangażuje użytkowników i wypełni stronę istotnymi słowami kluczowymi. Tworzenie tekstu na strony internetowe nie jest tym samym, co pisanie materiałów drukowanych. Wiem, na co zwrócić uwagę, aby osiągnąć najlepsze rezultaty promujące stronę w wyszukiwarkach.

Ilustracje

Oryginalna ilustracja wnosi do projektu coś więcej niż wygląd i profesjonalizm. Ilustracje to świetny sposób na nadanie marce osobistego wyglądu. Odpowiednia grafika dodaje unikalności i charakteru. Jednakże należy pamiętać o pogodzeniu wyglądu z łatwością odbioru. Kluczem jest prostota, przejrzystość, przekazanie informacji w wygodny, przystępny i zrozumiały sposób. Poczucie estetyki, znajomość trendów i narzędzi graficznych pozwala mi dostarczyć dobrze wykonane ilustracje, które komunikują przekaz prosto, szybko i efektywnie. W swojej pracy wykorzystuję profesjonalne i zgodne z standardami branżowymi narzędzie do tworzenia grafiki wektorowej — program Adobe Ilustrator CS6.

Zdjęcia

Profesjonalna fotografia podnosi jakość i skuteczność prawie każdego projektu. Chociaż nie oferuję usług fotograficznych wiem na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwych zdjęć, a w razie potrzeby posiadam wiedzę umożliwiającą mi dokonanie odpowiedniego retuszu fotografii i obróbki zdjęć. W tym celu wykorzystuję program Adobe Photoshop CS6 — profesjonalne i zgodne z standardami branżowymi potężne narzędzie do edytowania obrazów cyfrowych, które oferuje najnowocześniejsze mechanizmy obróbki grafiki oraz ponadprzeciętną wydajność.

SEO

Optymalizacja strony pod wyszukiwarki internetowe jest istotnym elementem projektowania stron. Tworzenie stron to dyscyplina tworzenia efektywnej komunikacji. Jeśli nikt nigdy nie odwiedza strony, lub strona jest odwiedzana przez niewłaściwych użytkowników oznacza to, że nie ma właściwej komunikacji. Doświadczenie użytkownika z stroną zaczyna się od wpisania hasła w wyszukiwarce i przeszukania listy wyników w poszukiwaniu tej rzeczy, która według niego dostarczy mu to, co potrzebuje. Nie można zignorować optymalizacji. Podczas tworzenia i optymalizacji zawartości, tworzenia architektury informacji i pisania kodu HTML zawsze pracuję i myślę z perspektywy wyszukiwarki.

Projektowanie graficzne

Identyfikacja wizualna

Identyfikacja wizualna firmy jest cenna i istotna. Ptorafię stworzyć nową tożsamość poprzez tworzenie logo, ksiąg znaku, odpowiednie dobranie palety kolorów, wybór krojów tekstu, projektowanie dodatków drukowanych. Mogę również dostosować lub rozwinąć twoją obecną tożsamość poprzez odpowiednie infografiki, ikonografiki, elementy drukowane, kampanie e–mail i projektowanie stron internetowych.

Menu


Dowiedz się więcej o oferowanych przeze mnie usługach: